Navdušujoč razpon sodobne grafike
Za izjemno dobro se je izkazala odločitev kustosa razstave Božidarja Zrinskega, da spodbudi umetnike, naj dodajo še nekatera novejša dela, in jim ponudi, da sami oblikujejo prostor, v katerem so razstavljena. S tem je razstava zadihala in se iz zgolj informativne predstavitve del, narejenih v delavnicah MGLC v zadnjih treh letih, spremenila v predstavitev najrazličnejših možnosti likovnega medija. A vendarle ne gre za didaktično razstavo, ki bi opisovala različne tehnike, temveč mestoma celo za intimno interpretacijo grafike.
Na začetku nas pozdravijo neposredna, satirična in pisana dela Kamile Volčanšek, priznane ilustratorke, katere grafični opus poznamo prav po teh večinoma golih stiliziranih zaobljenih ženskah v popartistični maniri. Petra Varl se je odločila, da bo svojo grafiko, mačko, upodobila na steni, natisnjenih tisoč izvodov istega motiva pa ponudila obiskovalcem za domov. Glede na ljubek motiv gre na eni strani za simpatično gesto umetnice, hkrati pa pokaže na osnovno lastnost grafike, ki je prav njena reproduktibilnost, lahka prenosljivost in dostopnost. Svetlana Jakimovska Rodić je za svoje izhodišče uporabila prizore iz vaških situl, ki v jukstapoziciji z modernimi načini bojevanja ter peskom asociira na dogajanje na Bližnjem vzhodu. Ta vsebinska kontinuiteta nasilja je v popolni disharmoniji z nežno tkanino in dekorativno postavitvijo grafik okrog osrednjega baldahina. Delo Mojce Zlokarnik (potiskan dekorativni papir, viseč od stropa do tal) ustvarja prav posebno prostorsko instalacijo, v katero je mogoče dobesedno stopiti in s povsem drugačnega zornega kota pogledati na študijo barv. Silvester Plotajs Sicoe je po stenah sobe obesil tako grafike kakor slike žarečih barv, značilnih za njegov opus. Ta ambientalna postavitev, zaradi naslonjača, postavljenega v sredino sobe, deluje kot energijska točka razstave, kjer si lahko odpočijemo in napolnimo baterije. Knjigo umetnika, kateri MGLC pri svojem delu posveča posebno prozornost, je Zora Stančič razstavila in s to gesto želela pokazati na celoten proces ustvarjanja. Zanimivo se je poigrala tudi z grafičnimi mediji, saj je matrico iz linoleja nato natisnila v tehniki sitotiska. V tehniki linoreza, ki nam je morda vsem še najbolj blizu zaradi likovnega pouka v osnovi šoli, ni pa toliko značilen za umetniško grafiko, je delala tudi Petra Petančič, mlada umetnica, ki je s to predstavitvijo vsekakor navdušila. V najmlajšo generacijo spada še skupina G3 (Boris Beja, Adrijan Praznik, Jan Tomažin). V zadnji sobi so predstavili delo Divji, v katerem se preko protagonistov Divjega zahoda navezujejo na aktualno družbeno situacijo. Sestavljeno je iz treh grafičnih listov, kavboja, naslikanega na steno, ter performansa ob otvoritvi, ko so obiskovalcem ponudili pecivo »indijančke«.
Ni pa vse eksperimentiranje v grafiki vidno že na prvi pogled. Opus Črtomirja Freliha lahko sicer umestimo v bogato tradicijo ljubljanske grafične šole, vendar z inovativnim pristopom mediju ves čas postavlja nove meje. Frelih se predstavlja z nekaj bolj študijskimi grafikami in eno zelo igrivo ter duhovito serijo v tehniki kolagrafije, pri kateri uporablja materiale, kot so pleksi, polivinil, lepenka, ter omogoča neposredne intervencije, kar pomeni večjo spontanost in izraznost. Že tako žive grafike pa zaživijo skoraj kot senčne lutke, ko figure (intervencija na steni) začnejo stopicati proti oknu, kakor da bodo odšle na sprehod v Tivoli. Poleg že omenjenih sodelujejo še ilustratorka in oblikovalka Mina Fina, ki je svoje grafike prav tako obogatila z intervencijo na steni, Ana Ida Mordej, Tjaša Rener in Lina Rica.
Razstava se zdi kot preludij letošnjega jubilejnega 30. mednarodnega grafičnega bienala v septembru, saj na eni strani pokaže različne možnosti sodobne grafike, na drugi pa pomembnost MGLC za formiranje grafične umetnosti. Na ogled bo le slab mesec in je žal ne spremlja kakšno daljše besedilo niti v fizični niti v spletni obliki, čeprav bi si dela in avtorji brez dvoma zaslužili tudi takšno predstavitev.
Pogledi, let. 4, št. 11, 12. junij 2013