Tiskana izdaja
Pogledi, let. 3, št. 12
NA NASLOVNICI: Kip Jakova Brdarja Prometej na Mesarskem mostu v Ljubljani. Umetnikova dela so trenutno na ogled v ljubljanski Galeriji TR3. Foto Jože Suhadolnik
Arhiv celotne številke: PDF
Iz vsebine
EPK – MARIBOR 2012
Dragan Jurak: Babica in Rdeča kapica
ZVON
Kristus/Jaz
Najbolj uspešna stvaritev Jakova Brdarja je Jakov Brdar. Okolju ustrezno se je oblikoval po zgledu Riharda Jakopiča; ta se je Slovencem vtisnil v spomin kot Ustvarjalec, predvsem zato, ker se je pri oblikovanju svoje podobe zgledoval pri liku Stvarnika, kakor so si ga zamislili italijanski visokorenesančni umetniki z Michelangelom na čelu. Brdarjevi kipi so do srede julija na ogled v ljubljanski Galeriji TR3.
Drevo življenja v vesolju
Najbrž ni filma, ki bi bil v letošnji sezoni bolj nestrpno pričakovan od Scottovega Prometeja. Le predstavljamo si lahko, kako so se od silnega navdušenja zatresli strastni oboževalci sage Osmi potnik, ko so izvedeli, da se obeta njena predzgodba.
Geometrijska abstrakcija in družbeni angažma
V Galeriji Murska Sobota gostijo klasiko 20. stoletja, dela abstraktne geometrijske umetnosti uveljavljenih in manj znanih ustvarjalcev od Aleksandra Rodčenka iz leta 1918 do Marca Casentinija iz leta 2007. Izbor devetindvajsetih del iz Muzeja za konkretno umetnost (Museum für Konkrete Kunst) v Ingolstadtu predstavlja eno najbolj pomenljivih likovnih smeri, ki od nastanka na prehodu iz prvega v drugo desetletje prejšnjega stoletja do danes vznemirja nove in nove generacije ustvarjalcev.
O zgodovini ustno, tukaj in zdaj
Dr. Bruce M. Stave, zaslužni profesor na univerzi v Connecticutu, in dr. Sondra Astor Stave sta zgodovinarja, ki sta med nekajdnevnim obiskom v Ljubljani sredi junija predavala o t. i. ustni zgodovini. V Slovenskem etnografskem muzeju, Muzeju novejše zgodovine in na Fakulteti za družbene vede sta govorila o govorjenju, točneje o zbiranju informacij iz ustnih virov. Ustna zgodovina niso samo intervjuji, ti so le ena od faz v postopku zgodovinjenja. Vsekakor pa ne smejo biti potvorjeni …
Užitek, špeh in neskončnost
Roman Divji detektivi Roberta Bolaña je »špeh«, se pravi knjiga, pred obsežnostjo katere se potencialnim bralcem ponavadi zašibijo kolena in zatresejo roke. Jih oblije zona. Se prestrašijo. Si zatisnejo oči in gredo mimo nje. Gredo naprej skozi svoja življenja, oropani čudežev, ki jih takšne knjige včasih prinašajo. In Divji detektivi jih gotovo.
Nova soseska tudi po koncu olimpijskih iger
V Ljubljani je bila sredi junija na povabilo Urbanističnega inštituta Republike Slovenije na obisku Eleanor Fawcett, arhitektka, ki je na čelu neprofitne organizacije London Legacy Development Corporation, zadolžene, da po koncu olimpijskih iger prevzame skrb za zgrajene objekte, dogradi nove in nato vdihne življenje vzhodnemu predelu Londona.
PROBLEMI
Znanost, trg in uporabna vrednost
Ali drži, da znanje, ki ga ne znamo unovčiti, nima prave uporabne vrednosti? Mora biti znanost najpoprej strokovna instanca, ki ponuja odgovore na strokovna vprašanja, ali pa je njena naloga tudi to, da je uporabna za potrebe gospodarstva? Potrebujemo več družboslovnega in naravoslovnega izobraževanja ali pa je to povsem nesmiselna dilema? Zanimalo nas je, kaj o teh vprašanjih menijo fizik in filozof dr. Sašo Dolenc, član uprave mednarodno uspešne skupine na področju obnovljivih energetskih virov BISOL Group dr. Peter Baloh in vodja znanstvenega centra Hiša eksperimentov dr. Miha Kos. Z njimi se je pogovarjal Žiga Valetič, ki je ob tem pogledal še na knjigarniške police, da bi ugotovil, katere knjige kot promotorke znanosti za širše občinstvo so v zadnjem obdobju svojim bralcem ponudile slovenske založbe – in zakaj je teh knjig čedalje manj.
DIALOGI
Nihče nima prav, vsi se motimo
Pogovor s pisateljem in dramatikom Evaldom Flisarjem
RAZGLEDI
Drago Bajt – Helena Dobrovoljc, Nataša Jakop: Sodobni pravopisni priročnik med normo in predpisom
Aljoša Harlamov – Janez Vrečko: Srečko Kosovel: monografija
Taja Topolovec – Marc Augé: Nekraji. Uvod v antropologijo nadmodernosti
KRITIKA
KNJIGA: Franjo Frančič: Ljubiti Abadona (Tina Vrščaj)
KNJIGA: Nagib Mahfuz: Pravi čudež (Urban Vovk)
KINO: Cezar mora umreti, r. Paolo in Vittorio Taviani (Špela Barlič)
KINO: Nujno ubijanje, r. Jerzy Skolimowski (Denis Valič)
KONCERT: Otvoritev Festivala Ljubljana (Stanislav Koblar)
AMPAK
Matej Bogataj se odziva na pogovor z državnim sekretarjem za kulturo Aleksandrom Zornom (Pogledi, 23. maja 2012), Borut Smrekar pa nadaljuje polemiko o Črnih maskah.
NOGOMET
Nataša Kramberger: Groteskna čepica za nogomet in mesto
BESEDA
Vesna Jurca Tadel: Borštnikovo srečanje – za koga?