Tiskana izdaja
Pogledi, let. 4, št. 5
NASLOVNICA
Aktivnosti Društva slovenskih pisateljev ob protestih v slovenski družbi so sprožila različna vprašanja. Nekaterim od njih posvečamo tokratno temo Pogledov.
Foto Jože Suhadolnik
Arhiv celotne številke: PDF
ZVON
VEČNO VRAČANJE ENAKEGA
Odhajajoči minister Žiga Turk in njegov državni sekretar za kulturo Aleksander Zorn sta ob prevzemu funkcij poudarjala, da v prejšnjem mandatu na področju kulturne politike ni bilo storjenega nič, ob slovesu pa sta deležna podobnih očitkov. Boštjan Tadel povzema, kaj sta obljubljala v prvih mesecih, kaj so menili njuni kritiki in kaj čaka njune naslednike.
JAVNA AGENCIJA ZA KNJIGO: STANJE STVARI
Javna agencija za knjigo, ki je bila poleg Slovenskega filmskega centra z Zakonom o uravnoteževanju javnih financ gotovo denarno in kadrovsko najbolj prikrajšana kulturna ustanova nacionalnega pomena, je pred kratkim končno dobila novega direktorja, pred tem vodjo urada za kulturo in mladino Mestne občine Maribor, Aleša Novaka. Z njim se je pogovarjala Eva Vrbnjak.
MOJSTROVE VAJE V POETIČNI NEDOLOČLJIVOSTI
Knjiga Etimologija pozabe Milana Dekleve, podnaslovljena Abecednik poetičnih besed, je svojevrsten zbir močno individualiziranih drobnih esejev, poetično-filozofskih meditacij na 25 izbranih gesel (po eno za vsako črko abecede). Poetične besede iz podnaslova se lahko nanašajo tako na poetičnost samih gesel kot tudi poetičnost tistih besed, s katerimi se Dekleva poskuša približati bistvu izbrane iztočnice in po njej bistvu sveta nasploh. Knjigo je prebral Andrej Hočevar.
MLADE SLIKE
Lev Menaše je pred dolgimi leti na razstavi zadnje serije slik Marka Šuštaršiča, tistih s hribovjem v ozadju in s figurami v ospredju, doživel šok: na eni od njih je opazil portret Jimija Hendrixa. Ta ga je najprej presenetil zato, ker je neki slovenski umetnik Hendrixa sploh upodobil, pa tudi, ker je to storil tako star človek. Ali je bil šok upravičen, je preveril na retrospektivi Šuštaršičevih del, ki so jo pripravili v Moderni galeriji v Ljubljani.
DIMENZIJE ARHITEKTURE
Kar štiri pregledne razstave lokalne arhitekture v zadnjih nekaj mesecih so priložnost za refleksijo o tem, kje v tem trenutku v arhitekturi smo, pri nas in v svetu. Predvsem pa o tem, kaj vse arhitektura (lahko) je. O tem je razmišljala Petra Čeferin.
MUHA, KI MOTRI AMERIŠKO DRUŽBO
V okviru pravkar končanega ljubljanskega Festivala dokumentarnega filma je bila na ogled krajša retrospektiva filmov enega gotovo najpomembnejših povojnih dokumentaristov, Američana Fredericka Wisemana, ki je večino svojega dela posvetil razkrivanju razmer v ameriških družbenih institucijah. Retrospektiva, ki se je je udeležil tudi avtor, se z dodatnimi dvanajstimi filmi nadaljuje v Slovenski kinoteki, z režiserjem pa se je pogovarjal Denis Valič.
RAZGLEDI
Tomaž Grušovnik – Andrej Kirn: Družbenoekološki obrat ali propad
Aljaž Kunčič – Friedrich A. Hayek: Ustava za svobodo
PROBLEMI
PISATELJ(I) IN DRUŽBA
Društvo slovenskih pisateljev je bilo v procesu demokratizacije družbe v drugi polovici osemdesetih let prejšnjega stoletja in ob slovenski osamosvojitvi gotovo eden najpomembnejših akterjev družbene preobrazbe. Tudi ali predvsem zato so imele v letih po osamosvojitvi javne besede, izrečene v imenu Društva, močan simbolen in zavezujoč pomen. A kako je s tem pomenom in družbeno vlogo Društva danes, ko na aktualno – tudi protestniško – politično prizorišče vstopajo zelo različna civilnodružbena gibanja in organizacije? O tem smo povprašali prek štirideset slovenskih pisateljev, esejistov in literarnih kritikov, seveda obeh spolov in različnih generacij. Odzvali so se Aleš Berger, Matej Bogataj, Matevž Kos, Dušan Merc, Matija Ogrin, Mojca Pišek, Brane Senegačnik, Andrej E. Skubic in Matjaž Zupančič.
DIALOGI
KONEC SVETA BO PRIŠEL S POTROŠNIŠTVOM
S poljsko pisateljico Doroto Masłowsko, gostjo letošnjega literarnega festivala Fabula, se je pogovarjala Agata Tomažič.
KRITIKA
KNJIGA: Roman Rozina: Štirje v vrsti (Blaž Zabel)
KNJIGA: Stefan Chwin: Predsednikova žena (Tina Vrščaj)
KINO: Mea maxima culpa: molk v božji hiši, r. Alex Gibney (Špela Barlič)
KINO: Samo veter, r. Benedek Fliegauf (Denis Valič)
ODER: W. Shakespeare: Ukročena trmoglavka, r. Anja Suša (Vesna Jurca Tadel)
ODER: W. A. Mozart: Don Giovanni, r. Paul-Émile Fourny (Stanislav Koblar)
AMPAK
Gorazd Kocijančič ob odzivu na njegov pogovor za Poglede (13. 2. 2013) Antikatolicizem je slovenska varianta antisemitizma odgovarja Iztoku Osojniku (Pogledi, 27. 2. 2013), na polemiko se odziva tudi Jože Strgar, Drago Bajt, avtor komentarja Pisatelj – to zveni ponosno (Pogledi, 13. 3. 2013), pa odgovarja na odziv Iva Svetine (Pogledi, 27. 2. 2013).
BESEDA
Jože Suhadolnik: Petindvajset let po Roški: zdolgočaseno iskalo