Tiskana izdaja
Pogledi, let. 6, št. 13
DOM IN SVET
Aleš Berger: Na založbo
DEJANJE
Peti, rjoveti, hrepeneti
»Jesus died for somebody's sins but not mine,« so besede prve pesmi Patti Smith na njenem prvem albumu z naslovom Horses. Albumu, ki je, pa ne samo po mnenju avtorja tokratnega zapisa o Patti Smith, Gregorja Baumana, v marsičem zamajal tečaje glasbenega sveta.
DIALOGI
Za ustvarjalca je najhujša podreditev okusu občinstva
Za Oliverja Frljića, pisca, teoretika, performerja, igralca, organizatorja, režiserja ... se zdi, da pokriva celoten spekter tega, kar se v 21. stoletju pričakuje od multidisciplinarnega umetnika. Patricija Maličev se je z njim pogovarjala o njegovem najnovejšem projektu, predstavi Kompleks Ristić, premiera katere bo 20. septembra v okviru beograjskega mednarodnega gledališkega festivala Bitef, pozneje pa tudi v Slovenskem mladinskem gledališču.
BESEDA
Agata Tomažič – Lenin na Capriju
IZ OČI V OČI
Nismo vselej gospodarji svojih usod
Za tokratno dopisovanje sta zaslužna Boštjan Gorenc - Pižama, slovenski raper, igralec, komik in prevajalec (ne nujno vedno v tem zaporedju), ter Tone Kregar, glasbenik in zgodovinar (ponovno ne nujno vedno v tem zaporedju), zainteresirani javnosti še najbolj poznan kot pevec skupine Mi2.
REPORTAŽA
Izpod peresa pod perut
Najbrž ni mogoče čisto natanko izračunati, koliko golobov pismonoš bi bilo treba angažirati, da bi prenesli vsa sporočila, ki si jih človeštvo v enem dnevu prepošlje po sms-ih, whatsappu, e-pošti in ostalih sodobnih kanalih. Ampak gotovo bi prekrili nebo in zastrli sonce. Mogoče bi se šele tedaj zamislili, kako brez smisla je večina naših sporočil. Reportaža Agate Tomažič.
ESEJ
Jame naše vsakdanje
Letos mineva 750 let od rojstva italijanskega pesnika Danteja Alighierija. Po besedah Dušana Merca, avtorja tokratnega eseja, je Dante v Božanski komediji opisal pekel, ki ga lahko prevzamemo tudi mi, Slovenci.
PROBLEMI
Kulturocid na Bližnjem vzhodu
Ko danes zremo proti Siriji in Iraku, kjer se je v vrtincu zapletenega in krvavega vojaškega, političnega, verskega, etničnega, sektaškega konflikta in ene največjih humanitarnih katastrof našega časa znašla pod udarom tudi tamkajšnja neprecenljiva kulturna dediščina, se, je prepričan Gregor Inkret, najprej počutimo napadeni kot ljudje.
RADAR
Konstrukcija, oblika, detajl
Med slovenskimi povojnimi arhitekti, ki so pomagali graditi novo družbo, je poleg Edvarda Ravnikarja, Eda Mihevca, Danila Fürsta, Savina Severja, Ilije Arnautovića, Milana Miheliča in Stanka Kristla tudi Oton Jugovec. Njegovo delo nam razkriva Vesna Teržan.
Glasba mora pač opraviti svojo funkcijo
Dr. Mitja Reichenberg je nedavno dokončal tretjo knjigo iz cikla Poslušajmo filme, v pogovoru z Žigom Valetičem pa razkril tudi težave, s katerimi se srečujejo ustvarjalci filmske glasbe pri nas.
Medij in njegov čas
Plakati so, je prepričan Vladimir P. Štefanec, stvaritve, ki sporočajo marsikaj o svojem avtorju, času, družbeni klimi ... Ob razstavi in monografiji Stoletje plakata se torej lahko tako rekoč sprehodimo skozi prejšnje stoletje.
(Rdeča) zvezda ameriškega stripa
Malokateri strip je bil v zadnjem času deležen tolikšne pozornosti svetovne javnosti kot biografska drama Očetnjava Nine Bunjevac, kanadske slikarke, kiparke in profesorice umetnosti srbskih korenin. Ob izidu v slovenskem prevodu se je z njo pogovarjal Iztok Sitar.
Zakaj nikoli ne boste prestari za Backa Jona
TV-serija Bacek Jon je namenjena predvsem zelo mlademu občinstvu, a si je spričo svoje originalnosti in dobre mere odrešujoče neobremenjenega humorja pridelala zavidljivo bazo občudovalcev tudi v starševski sekciji. Vanjo sodi tudi Špela Barlič.
Varljiva narava političnega
Ob pregledu sodobne avdiovizualne produkcije bi težko spregledali, da so dela, ki tako ali drugače obravnavajo »politične teme«, vse številnejša. Kakšen pa je njihov dejanski politični učinek, analizira Denis Valič.
Poletna osvežitev
Poletje je, v glasbi nasploh, čas nastopov, koncertov, festivalov, turnej. Pričujoči glasbeni izbor, ki ga je pripravil Miroslav Akrapović, lahko zato razumete kot povzetek prve polovice glasbenega leta 2015 ali pač kot napotek, kaj ali koga ne smete zamuditi.
O ničemer, o življenju
Jeffrey Eugenides, pisatelj grško-irskega rodu, se je leta 2011 podpisal pod tretji roman Poročni zaplet. To novo mojstrovino lahko zdaj beremo tudi v slovenskem prevodu. Prebrala in ocenila jo je tudi Tina Vrščaj.
V iskanju okoljske pravičnosti
Tomaž Grušovnik predstavlja dve deli, ki se posvečata obravnavi filozofskih, humanističnih pa tudi družbenih dimenzij okoljske problematike: Okoljsko etika in trajnostni razvoj Antona Mlinarja in knjigo V iskanju boginje Nadje Furlan Štante.
KRITIKA
KNJIGA: Aleš Debeljak: Kako postati človek (Veronika Šoster)
KNJIGA: Maja Vidmar: Minute prednosti (Diana Pungeršič)
PERSPEKTIVE
Katja Perat: Čigava dežela?