DSP: izjava za medije
ZADEVA: Obravnava vloge za štipendijo iz knjižničnega nadomestila Mihe Mazzinija za leto 2011
Spoštovani,
najprej naj ponovimo, kar je spoštovanemu kolegu Mihi Mazziniju v osebnem pismu napisal že prejšnji predsednik društva Milan Jesih: torej žal nam, je da je Miha izstopil iz Društva slovenskih pisateljev. Vendar v DSP menimo, da je javno nastopanje Mihe Mazzinija glede obravnave njegove vloge za štipendijo iz knjižničnega nadomestila (KN) v letu 2011 žal nekorektno in javno zavajajoče. V DSP želimo, da časopisi in drugi mediji navedejo odgovor DSP in prikažejo korektna dejstva o primeru :
1. Miha Mazzini se ne more opredeliti za avtorja, kateremu so se doslej v sistemu dodeljevanja štipendij iz knjižničnega nadomestila (KN) dogajale kakšne sistematične krivice, kakor bi nepoučeni bralec in gledalec lahko razumel iz njegovih medijskih nastopov. Miha Mazzini je bil namreč doslej od leta 2004 do leta 2010 prav vsako leto prejemnik ene od štipendij iz knjižničnega nadomestila : leta 2004 je MM prejel raziskovalno štipendijo iz KN, leta 2005 je MM prejel izobraževalno štipendijo, leta 2006 je MM prejel raziskovalno štipendijo, leta 2007je MM prejel izobraževalno štipendijo, leta 2008 je MM prejel raziskovalno štipendijo, leta 2009 je MM prejel izobraževalno štipendijo, leta 2010 je MM prejel raziskovalno štipendijo. V letih 2004 do 2010 je Miha Mazzini prejel iz naslova štipendij iz KN v vrednosti skupaj preko 25.000 EUR bruto javnih štipendijskih sredstev.
2. Predstava o ozki skupinici avtorjev, ki naj bi bila deležna dodeljevanja strokovnih štipendij iz KN nikakor ne drži, saj je od leta 2004 do leta 2011 štipendije iz naslova KN prejelo preko 100 različnih avtorjev! Zakonsko določen namen dodeljevanja štipendij iz KN, ki ga povzema tudi Pravilnik DSP je podpiranje dela in ustvarjanja vrhunskih avtorjev. V DSP menimo da je krog preko 100 različnih avtorjev v osmih letih dodeljevanja štipendij iz KN dovolj širok in demokratičen, da lahko še zadosti pojmu vrhunskega avtorja in ob tem hkrati ne privilegira neke ožje skupine avtorjev. Dodeljene štipendije torej nikakor nimajo 'socialne kategorije', pa vendar veljavna Točkovnik in Pravilnik DSP za dodeljevanje štipendij iz KN omogočata dostopnost do štipendij dovolj širokemu krogu kakovostnih avtorjev.
3. Navedba MM, da strokovna komisija DSP za dodeljevanje štipendij iz knjižničnega nadomestila za leto 2011 v točkovanju njegove vloge na javni razpis ni upoštevala njegove uvrstitve v Bristol Short Story Prize Anthology ne drži - saj je strokovna komisija DSP upoštevala to dejstvo pri kategoriji točkovanja 'Dosežki in reference', razdelek 'Uvrstitve v domače in tuje knjižne antologije z več avtorji', - kjer je vloga avtorja dosegla maksimalno število (29) vseh možnih točk! Ne gre namreč za dodeljeno nagrado posameznemu avtorju temveč za uvrstitev v pomembno tujo antologijo kratkih zgodb; to navedeno dejstvo je bilo s strani strokovne komisije DSP točkovno korektno ocenjeno v oceni vloge MM na javni razpis.
4. Navedba MM, ki jo sporoča javnosti, da je njegova vloga na javnem razpisu dobila oceno zgolj 5 točk v kategoriji 'vrhunskost', znova ne drži – saj je avtor v navedeni kategoriji prejel 12 točk. Višje število točk v tej kategoriji bi avtorju prinesle lahko strokovne reference, kot so omembe v strokovnih študijah ipd. in prejete strokovne nagrade: kot so recimo Prešernova nagrada, nagrada Prešernovega sklada, Kresnik, tuje nagrade osrednjega pomena ali tuje nagrade za življenjsko delo ipd. Povsod po EU veljajo pri pridobitvi sredstev na raznih javnih razpisih za prijavitelje prejete strokovne nagrade kot eno od pomembnih meril in objektivnih referenc v točkovanju vlog - s tem se zmanjša teža subjektivne presoje vsakokratne strokovne komisije in poveča širša objektivnost ocenjevanja, ki je s tem enaka za vse prijavitelje. DSP ni in ne more biti dežurni krivec, da MM doslej (žal) še ni prejel nobene od navedenih strokovnih nagrad.
5. Teža posameznega kriterija v Točkovniku za ocenjevanje vlog je, kot smo že zapisali, stvar diskusije in dogovora avtorjev in strokovne komisije na sestankih vseh uporabnikov, ki se jih lahko vsako leto udeleži vsakdo in poda svoje mnenje. Enako velja tudi za uveljavljanje in težo strokovnega merila, v katero spada status (vpis v razvid) 'svobodnega pisatelja' pri MK RS - po mnenju komisije uporabnikov javnega razpisa iz KN to vsekakor ni zgolj 'prijava pisateljske dejavnosti', saj je potrebno avtorjem vsaka tri leta za ta status strokovni komisiji dokazovati svojo kakovost in kontinuiteto pisanja – temveč je to merilo vsekakor tudi eden od dokazov kakovosti avtorja in nikakor ne 'socialna kategorija', kot še znova zavajajoče navaja Miha Mazzini. Vsak avtor se lahko povsem svobodno odloči, ali bo zaprosil za status samostojnega pisatelja pri MK ali ne.
Na najnovejši očitek g. Mazzinija pa sporočamo, da Društvo svojim članom omogoča brezplačno avtorsko pravno pomoč in da je zadel avtorskih pravic bil sklican tematski sestanek članstva.