Tiskana izdaja
Pogledi, let. 3, št. 13-14
NA NASLOVNICI: Aljaž Pegan 3. junija 2005 na evropskem prvenstvu v gimnastiki, ki je potekalo v madžarskem Debrecenu. Pegan je eden tistih slovenskih športnikov, ki je zgodovini športa prispeval prvino, poimenovano po njem. Foto Blaž Samec
Arhiv celotne številke: PDF
Iz vsebine
EPK – MARIBOR 2012
Jasmina Topić: Ideali so naša ponošena obleka
ZVON
Nova? Slovenska? Opera?
Krstne uprizoritve slovenskih oper so redke. Glede na prikazano ne bi bilo nobene škode, če bi tudi tokrat raje počakali do naslednje. Resno vprašanje ob tako pomanjkljivem izdelku, kot je opera Ljubezen kapital skladatelja Janija Goloba ter libretista in režiserja Vinka Möderndorferja, je predvsem, kako je ob toliko vpletenih lahko prišlo ne le do premiere, temveč sploh do uvrstitve na spored.
Brezhibno estetski brezup
Poglobljeni fotografski ciklusi Klavdija Slubana nastajajo večinoma na potovanjih, kar pa ne pomeni, da Sluban ustvarja klasične fotoreportaže. Pravi, da ga dogodki pravzaprav ne zanimajo, zanj šteje predvsem oblikovanje stila, »osebne pisave«, avtorski pogled na stvarnost torej.
Pianist Keith Jarrett na Dunaju
Legendarni pianist Keith Jarrett je po triletni odsotnosti z odrov zaradi bolezni bolj zadržan, a v njegovi igri ni konca neugnani domišljiji in virtuoznemu mojstrstvu, predvsem pa globokemu razumevanju glasbe. Z dolgoletnima partnerjema Jackom DeJohnettom in Garyjem Peacockom so verjetno najboljša mala džezovska zasedba zadnjih desetletij.
Dokler ne razumem prav
Razstave documente v Kasslu se ne podrejajo tržnim muham. Hitrosti nimajo za pomembno vrlino. Nastajajo počasi, sprva so jih pripravljali štiri leta, nato pet. Imajo velik proračun z visokim deležem javnih sredstev. Letošnjih 26 milijonov evrov je za pamet navadnega smrtnika fenomenalna, celo perverzna vsota. V takih materialnih razmerah sposoben človek pač ne more zgrešiti, in tako je rezultat vsakič dober.
Konec poletnega televizijskega mrtvila
Ob pomoči vzhodnoevropskih podružnic ameriških televizijskih mrež in kabelskih postaj, ki nam tudi poleti ponujajo vse več premier novih serij, za njimi pa počasi capljajo nekatere domače televizijske postaje, poleti končno nismo več obsojeni na neskončne ponovitve že videnih filmov, serij in drugih oddaj.
Sveto samoljubje sveta
Čeprav Uroš Lipušček ni tako vsestransko pozoren in skrben tematizator nekdanjosti kot W. L. Shirer, J. Horvat ali J. Fenby – ta tri novinarsko-zgodovinarska imena morejo biti zgled komurkoli v obeh navedenih vrstah uporabe črk –, je njegovo delo Sacro egoismo zaradi širine obravnave vredno vsestranske pozornosti.
Dramatiki, ki jih je kanonizirala že antika
Konec leta 2010 je Celjska Mohorjeva družba izdala slovenska prevoda dveh antičnih dram: grške tragedije (Sofoklovega Ojdipa v Kolonu) in rimske komedije (Plavtovega Kljukca). Obe izdaji sta poleg slovenskega besedila vsebovali tudi vzporedno postavljeni izvirnik, sprotne opombe, spremno študijo prevajalcev, bibliografijo in časovno preglednico političnih in kulturnih dogajanj v času, ko sta deli nastajali. Takšno zasnovo je ohranila založba tudi pri štirih antičnih dramah, ki jih je izdala lani: to so, v kronološkem zaporedju, Evripidova Hekaba, Aristofanove Ose, Terencijeva Brata in Ojdip Seneke mlajšega.
Andrew Sarris, starešina filmske kritike
Kar sta za ameriško screwball komedijo pomenila Katharine Hepburn in Spencer Tracy, sta bila za ameriško filmsko kritiko nedavno preminuli Andrew Sarris in Pauline Kael, obešenjaška, prepirljiva in karizmatična antagonista, neke vrste »stara zakonca« filmske kritike.
PROBLEMI
Družbena vloga športa na Slovenskem
O tem, kakšna je družbena vloga športa na Slovenskem, o njegovem vplivu na oblikovanje nacionalne identifikacije, javnem interesu v športu pa tudi o težavah in popolnem neuspehu v nekaterih športnih segmentih se je Eva Vrbnjak pogovarjala z dr. Levom Kreftom, profesorjem estetike na ljubljanski Filozofski fakulteti in predsednikom Evropske zveze za filozofijo športa, dr. Simono Kustec Lipicer, politologinjo, izredno profesorico na Fakulteti za družbene vede in raziskovalko na Centru za politološke raziskave, dr. Gregorjem Starcem, antropologom in docentom na Fakulteti za šport, in dr. Mojco Doupona Topič, predstojnico katedre za sociologijo in zgodovino športa na isti fakulteti. Boštjan Tadel pa se je vprašal, kaj sploh je javni interes v športu in kaj v kulturi.
KOČEVSKA
Agata Tomažič: Skrivnostna dežela bližnje zgodovine
IZ OČI V OČI
Milan Jesih in Andrej Rozman - Roza
RAZGLEDI
Alen Širca – Ivan Urbančič: Zgodovina nihilizma (od začetka do konca zgodovine filozofije)
Črtomir Frelih – Jožef Muhovič: S slikarstvom na štiri oči; deset seans
ESEJ
Alenka Puhar: Tito, Dedijer in njuna premalo slavljena knjiga (Miri Mihelič za stoti rojstni dan)
KRITIKA
KNJIGA: Evald Flisar: Antigona zdaj (Gašper Jakovac)
KNJIGA: Carmen L. Oven: Sprehajalka Gospodovega psa (Gabriela Babnik)
KINO: Medtem ko si spala, r. Jaume Balagueró (Špela Barlič)
KINO: Prijatelja, r. Olivier Nakache, Éric Toledano (Špela Barlič)
KINO: Vroči Mike, r. Steven Soderbergh (Denis Valič)
PLOŠČA: Boštjan Narat: Konec sveta pride vedno nenapovedano (Jure Potokar)
RAZSTAVA: Zoran Didek. Stalna postavitev (Asta Vrečko)
POLEMIKA
Snežana Šušteršič: Kdo res zasluži z davki na knjigo?
BESEDA
Mojca Kumerdej: Vse je odprto