Tiskana izdaja
Pogledi, let. 4, št. 4
NASLOVNICA
Presušeno akumulacijsko jezero Vogršček marca lani. Okoljski problematiki posvečamo tokratno temo Pogledov.
FOTO JOŽE SUHADOLNIK
Arhiv celotne številke: PDF
ZVON
Literarni festival – Fabula 2013
Med 27. februarjem in 9. marcem se bo na različnih prizoriščih v Ljubljani odvijal že deseti mednarodni literarni festival Literature sveta – Fabula, ki tudi letos gosti eminentne pisatelje z Irvinom Welshem na čelu. Poleg Škota, ki skrbno neguje imidž nekoga, ki je samo z eno nogo v književnem svetu, medtem ko z drugo še vedno tiči globoko v zanikrnih predmestjih Edinburga, se bodo na festivalu predstavili še v Sofiji rojeni nemški pisatelj Ilija Trojanow, mlada poljska pisateljica in dramatičarka Dorota Masłowska, Venezuelec Eduardo Sánchez Rugeles in hrvaški pesnik in pisatelj Drago Glamuzina – Katja Perat, Aljoša Harlamov, Staša Pavlović, Sara Kneževič in Anja Skapin jih predstavljajo v kratkih portretih.
Zgodbe, ki jih pripovedujemo ...
Štiriindvajset dokumentarcev v petih programih in osmih dneh je bera letošnjega Festivala dokumentarnega filma, petnajstega po vrsti, ki ga med 1. in 8. marcem v sodelovanju s Slovensko kinoteko in ljubljanskim Kinodvorom prireja Cankarjev dom. Za lažjo orientacijo sta si Špela Barlič in Denis Valič večino filmov ogledala vnaprej in pripravila kratek vodič po izbranem. Pogledi pa smo dodali še svoj izbor.
Slovenski pravopis: ali je pilot v letalu?
Postavimo si hipotetično vprašanje – denimo, da bi skupnost govorcev slovenskega jezika želela od celotne množice vseh pravil v okviru svojega pisnega jezikovnega standarda spremeniti eno pravilo. Simon Krek se sprašuje, ali v Republiki Sloveniji, kjer je slovenski jezik ustavno opredeljen kot uradni jezik, leta 2013 obstaja vnaprej predvidena institucija, telo, organ, postopek, protokol ali organizacija, ki lahko to željo realizira v času, ki ga je mogoče definirati?
Novo pri nas: čivava in balerinke
Kaj vse se lahko zgodi v dvajsetih letih? Star sem dvajset let, pa sem zamenjal dve državi, tri fotre, štiri barve las, pet šol in šest najljubših bendov, je v reklamnem oglasu za pivo razlagal oranžnolasi skejter. Kaj pa dvajset let pomeni v življenju države, jezika? V dveh desetletjih in še dveh letih, kolikor je minilo od leta 1991, ko je izšel zadnji zvezek Slovarja slovenskega knjižnega jezika, se je nabralo gradiva za več kot 5.300 slovarskih sestavkov, ki so prejšnji teden izšli v Slovarju novejšega besedja slovenskega jezika. Prelistala ga je Agata Tomažič.
Zgodba o zamujeni priložnosti
Razstava Smer B ‒ reforma oblikovanja v ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje predstavlja malo znano epizodo iz prizadevanja za uvedbo izobraževanja s področja oblikovanja v našem prostoru. Je razmeroma komorna, piše Vladimir P. Štefanec, a hkrati je njena vsebina nadvse paradigmatična, saj je spoznanja, ki jih lahko izluščimo iz nje, mogoče prenesti na precej širše tukajšnje dogajanje.
O čem sanjamo in kako umremo
Razlog za tkanje diptiha dveh nemških besedil s skupnim naslovom Black Beast v Mestnem gledališču ljubljanskem, ki ga je režiral Ivica Buljan, ni ravno jasen, meni Vesna Jurca Tadel. Obe besedili namreč druži zgolj dejstvo, da sta delo nemških avtorjev, vse ostale primerjave pa lahko najdejo le kontraste in razlike med njima – medtem ko naj bi prvo govorilo o »ustvarjanju utopije nove Evrope po padcu fašizma«, naj bi drugo prikazovalo »zaton neoliberalnega kapitalizma«.
PROBLEMI
Okolje in podnebne spremembe: priložnost za novo politiko
Ker so znanstvena spoznanja in ekonomski motivi večinoma jasni, se odločanje o ukrepih zoper podnebne spremembe dogaja predvsem znotraj političnih procesov. O gospodarskih, v zvezi z vstajniškim vrenjem v Sloveniji pa tudi političnih priložnostih v zvezi s podnebnimi spremembami se je Boštjan Tadel pogovarjal z nekoč najbolj znanim slovenskim okoljevarstvenikom Dušanom Plutom, z direktorjem ukinjene Službe vlade za podnebne spremembe Jernejem Stritihom ter z Marjano Dermelj z ministrstva za gospodarstvo. Tomaž Grušovnik pa je vzel v precep knjigo Miša Alkalaja Zelene laži.
DIALOGI
S kamero pišem svoj dnevnik
S filmskim režiserjem in direktorjem fotografije Karpom Godino se je pogovarjal Denis Valič.
KRITIKA
KNJIGA: Magda Reja: Sledi v pesku (Jasna Vombek)
KINO: Resničnost, r. Matteo Garrone (Špela Barlič)
KINO: Umri pokončno: Dober dan za smrt, r. John Moore (Denis Valič)
ODER: Ni obale ni. Po delih Mirana Jarca. Režija Jaša Koceli (Anja Bunderla)
RAZSTAVA: Umetnost Williama S. Burroughsa (Lana Durjava)
AMPAK
Iztok Osojnik se odziva na pogovor s filozofom, pesnikom in nagrajencem Prešernovega sklada Gorazdom Kocijančičem (Pogledi, 13. 2. 2013), Ivo Svetina pa na kolumno Draga Bajta Pisatelj – to zveni ponosno (Pogledi, 13. 2. 2013).
BESEDA
Dušan Merc: Kaj nam pa morejo (Šolska vzgoja v deželi in času goljufov in ponarejevalcev)