Tiskana izdaja
Pogledi, let. 6, št. 15
DIALOGI
Andrej Rozman - Roza: Sprijaznil sem se s tem, da sem Slovenec
DEJANJE
Z navdihom zgodovine
Začetki Ljubljanskega grafičnega bienala segajo v sredino petdesetih let 20. stoletja. Med njegovimi ustanovitelji je najti Božidarja Jakca, Vena Pilona, Zorana Mušiča in tudi kakšnega politika, saj brez blagoslova politike, je prepričana Vesna Teržan, v nekdanji državi bienala ne bi bilo.
Tenkočutno beleženje sveta
Častna gosta letošnjih Dnevov poezije in vina bosta ameriška pesnica C. D. Wright in domači književni ustvarjalec Milan Dekleva. Njuno delo nam razkrivata Aljoša Harlamov in Maša Pelko.
PROBLEMI
Fantazije so moja žareča peč
Jáchymu Topolu, češkemu pisatelju, letošnjemu dobitniku nagrade vilenica, sta bila literatura in oporečništvo položena v zibelko. Pri 15 letih je postal najmlajši podpisnik Listine 77, bil je aktivist politične skupine Češki otroci in sploh ena vodilnih osebnosti češkega undergrounda. Z njim se je pogovarjala Diana Pungeršič.
REPORTAŽA
Eno barko imamo. V ogenj jo damo
Da je obisk kubanske prestolnice in njenega bienala likovne umetnosti lahko še vse kaj drugega kot običajna ležerna popotniška izkušnja, v reportaži odlično opiše Nataša Kramberger.
RADAR
Greta Garbo v Houtenu
Letos mineva 35 let od izida prve longplejke ene največjih jugoslovanskih skupin, Azra. Uroš Zupan je prepričan, da gre zasluga za to predvsem pevcu in kitaristu Johnnyju Štuliću, med drugim tudi zato, ker je znal izbirati prave besede, biti natančen in ekonomičen, nepretenciozen. Ker njegova besedila niso imela mrtvih rokavov.
Skozi mačje oči
Ko je Svetlana Makarovič spomladi ob izidu svojih zbranih šansonov na štirih ploščkih in v knjigi z naslovom Šansoni izjavila, da se ima za kraljico (slovenskega) šansona, je marsikdo pomislil, da je to znova ena njenih značilnih brezkompromisnih izjav. Jure Potokar pozna razloge zanjo.
Vedno v modi
Album Freedom Tower – No Wave Dance Party 2015 skupine The Jon Spencer Blues Explosion je hommage New Yorku skozi prvovrsten kolorit tamkajšnjega življenja in dogajanja. Skozi oči skupine, ki je po mnenju Miroslava Akrapovića v vseh teh letih izpisovala njegovo glasbeno zgodovino in sedanjost.
Kar princ sanja, to dobi
Janja Brodar je podlegla vsesplošni prevladi angleškega in se spustila v pomenek o arhitekturnih čudesih, ki jih na Otoku prakticira nihče drug kot princ Charles osebno.
Filmske bombe
Blockbuster mora preseči meje konkretnega dela in postati znamka, pod katero se lahko trži vse, od igrač do spodnjega perila. Ker je za blockbusterje ključna čim večja dostopnost, so jim namenili poletni, počitniški termin, ko si jih lahko ogledajo celotne družine in si posamezniki lahko privoščijo celo večkratne oglede. Tudi Denis Valič.
Kakovost se splača
»Če gledalci gledajo dobre serije, je lažje prepričati televizije, da jih je vredno snemati,« ugotavlja Tobias Åström iz produkcijske ekipe TV-serije Most, ki se s televizijsko in filmsko produkcijo ukvarja že več kot tri desetletja, med drugim je sodeloval tudi pri trilogiji Millennium oziroma filmih o dekletu z zmajskim tatujem, po katerih je remake posnel tudi David Fincher. To in še marsikaj je zaupal Tini Bernik.
Mojster in Valentina
Letos mineva 50 let od rojstva ene najbolj nenavadnih junakinj v svetu devete umetnosti, ki ima nemalo zaslug za emancipacijo žensk v stripu in popularni kulturi nasploh, Crepaxove Valentine. Razkriva nam jo Iztok Sitar.
Otroška milina, otroški srh
Sodobno gledališče kot elementarni del igralske ekipe vedno pogosteje umešča otroke. Režiserji se tega lotevajo različno, ponekod silijo v eksperiment, drugod jih prezentirajo kot popolni naturalistični znak. Kako, nam predstavlja Zala Dobovšek.
Najprej srce, šele nato razum
Dve leti po smrti Richarda Wagnerja je Stéphane Mallarmé napisal esej Richard Wagner s podnaslovom Sanjarija francoskega pesnika, katerega pomenljivost je še kako aktualna tudi danes. Zakaj, piše Ivo Svetina.
Vrnitev flanerja
Potreba po instagramovski dokumentarnosti na eni strani in ubeseditvi izkušnje sodobnega meščana na drugi vodi v vse popularnejše esejistične in literarne refleksije in sanjarije. Mesto tako pri domačih kot tujih avtorjih, pravi Tanja Petrič, postaja polje inspiracije in dominacije.
REPORTAŽA
Hipster med mesti
Poleg kulture se v prenovljene postindustrijske prostore postopoma seli vse od pisarn, storitev, trgovin, galerij in restavracij, zato nekateri v tem že vidijo potrebo in priložnost za agencijo za postindustrijski turizem. So pa tudi takšni, je prepričana Tina Podržaj, ki se bojijo, da bo »polizani« Lodž izgubil svoj robustni industrijski duh in postal dokončno nezanimiv kot filmska kulisa, kar je še ena od plati njegove identitete.
ESEJ
Kitajska in njen generalisim
Novembra 1943 sta se v Kairu Franklin Roosevelt in Winston Churchill le streljaj od senc tisočletnih piramid sestala s kitajskim voditeljem, generalisimom Čangkajškom. S posledicami se je »pozabaval« Igor Grdina.
KRITIKA
Knjiga: Ciril Zlobec: Ljubezen, čudež duše in telesa (Matej Krajnc)
Knjiga: Evald Flisar: Tam me ne boš našel (Gabriela Babnik)
Knjiga: Jela Krečič: Ni druge (Blaž Zabel)
PERSPEKTIVE
Anej Korsika: Turizem tako in drugače