Razprodaja stare slave?
Veliko pričakovanje, da bi Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr in John Lennon še kdaj skupaj stali na odru, se je razblinilo 8. decembra 1980, ko je Mark David Chapman ustrelil Johna Lennona. Precej resno se je dolgo časa govorilo, da so se člani skupine The Beatles prelevili v kalifornijsko skupino The Residents, ki v javnosti nikoli ni razkrila, kdo so člani tega kvarteta.
Največji približek temu, kar bi lahko rekli ponovna združitev skupine The Beatles, je bilo snemanje pesmi Free as a Bird, ki jo je leta 1977 napisal in doma posnel John Lennon. Na osnovi tega posnetka so 25 let po razpadu posneli studijsko verzijo še s preostalimi člani in je bila izdana kot singel pod imenom The Beatles. Pesem je izšla v okviru promocije dokumentarnega filma The Beatles Anthology in prvega v nizu kompilacijskih albumov z nazivom Anthology 1.
Domače vzporednice se da potegniti z ljubljansko punk rock skupino Pankrti, ki je s svojim albumom Dolgcajt in naslednjimi viharno prevetrila domačo glasbeno zatohlost. Zasedba z vodilnim pevcem Petrom Lovšinom je prav tako delovala desetletje od 1977–1987. Zasedba se je poslovila s koncertom imenovanim Zadnji pogo v Ljubljani v Hali Tivoli.
Leta 2006 pa so se ob predstavitvi kompilacijskega albuma Pankrti 06, kjer so različni domači in tudi tuji glasbeniki priredili njihove pesmi, pripravili gverilski povratniški nastop na odru Gala hale na ljubljanski Metelkovi.
Zasedba je kasneje bolj ali manj intenzivno nastopala, pripravila pa je tudi vsejugoslovansko turnejo Nč se ne premake, na kateri je kitaro igral tudi sloviti Ivan Kral iz spremljevalne zasedbe Patti Smith. Pankrti so ostali, nastopajo bolj ali manj občasno, nikakor pa se niso lotili novih diskografskih podvigov.
Sex Pistols, finančni povratniki
Nekaj podobnega je naredila tudi londonska skupina Sex Pistols, ki je delovala od leta 1975 do 1978. V tem kratkem času je izdala samo štiri single in en studijski album Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols, ki je zasedbo ustoličil za eno najbolj odmevnih v zgodovini popularne glasbe in promovirala revolucionarno punkovsko družbeno-glasbeno gibanje.
Ena najvplivnejših punk skupin se je nato prvič zbrala v izvirni postavi, brez pokojnega Sida Viciuosa, leta 1996 in se odpravila na turnejo Filthy Lucre Tour, v okviru katere so obiskali tudi Ljubljano. Čeprav je to bila turneja tipa »da si spet naberemo nekaj denarja«, je bila povsem pošteno odigrana. Koncertni udarec je bil močen in ni šlo za razprodajo stare slave. Sex Pistolsi so nato razpadi in se spet zbrali skupaj za turneje še leta 2002 in 2007.
Imamo tudi primere enkratne tovrstne vrnitve za kakšne koncerte ob obletnici ali pa kar tako. Leta 2006 se je spet zbrala domača skupina Buldožer in pripravila v ljubljanskih Križankah izjemen koncertni dogodek. Skupina, ki je odločilno zaznamovala slovensko in jugoslovansko glasbeno sceno, pa je nastopile brez znamenitega pevca Marka Breclja. Ta je sicer bil pripravljen sodelovali, a tako da bi nastopil pred Buldožerji in zvedel svoj glasbeno-umetniški poseg v javnost.
Podobno začasno vrnitev so s tremi veličastnimi koncerti v Zagrebu, Beogradu in Sarajevu imeli leta 2005, kjer so se Goranu Bregoviću in preživelim članom zasedbe priključili vsi trije pevci Željko Bebek, Mladen Vojičić »Tifa« in Alen Islamović. Potem so sledile turneje zasedbe Kad bi bio Bijelo dugme, kjer so trije pevci vlekli naprej staro slavo. Sedaj pa se govori, da naj bi Bijelo dugme nadaljevalo tudi s studijskim delom brez Bebeka, le s Tifo in Islamovićem.
Decembra 2010 je bilo v Kinu Šiška eno najboljših praznovanje rojstnega dneva, in sicer so prijatelji pripravili botru slovenskega punka Igorju Vidmarju veliko žurko bo njegovem 60-em rojstnem dnevu pod imenom Igor Bodi Tukaj Zdaj (IBTZ). Kar nekaj zasedb se je takrat zbralo skupaj po dolgem času, med drugim tudi Otroci Socializma in pa Via Ofenziva. Prva je spet začela nastopati, s smrtjo pevca Brane Bitenca leta 2014 pa tudi prenehala. Via Ofenziva pa misli resno naprej, saj je nedavno izdala album Bele rože, kjer je polovica starih pesmi, polovica pa novih.
Z oživitvijo punk skupine Buldogi pa se je začelo že leta 2009, ko so po 30 letih izdali prvenec in nato nadaljevali tako s koncerti kot izdajanjem albumov. Punkerji se radi vračajo, tako so tudi Lublanski psi po 20 letih nebivanja 2004 vrnili z albumom, potem pa nekako zamrli.
Niet so se vračali zelo dolgo
Dokaj nenavadno vrnitev na glasbeno sceno je imela druga punk skupina, Niet, ki je delovala od 1984 do 1986, ko je skupina razpadla zaradi vpoklica v Jugoslovansko ljudsko armado. Tu je treba poudariti, da je obvezno služenje vojaškega roka odločno in precej uničevalno delovalo na večino glasbenih skupin v nekdanji skupni državi, kajti glasbeniki so morali na služenje vojaškega roka ravno v letih, ko se je kakšna glasbena skupina ravno dobro uigrala.
Dve leti kasneje so naredili še nekaj zadnjih posnetkov s pevcem Primožem Habičem in spet nehali delovati, maja 1991 pa je Habič umrl. Dernovšek in druščina so imeli občasno voljo po vrnitvi, vendar je to skupini Niet uspelo šele, ko je medse povabila energičnega pevca Boruta Marolta, ki je prej pel v skupini Prisluhnimo tišini.
Najprej so imeli aprila 2008 poskusni nastop v ljubljanskem Orto baru, maja pa v nabito polnih ljubljanskih Križankah. Od takrat so Niet glavne zvezde številnih domačih poletnih koncertov, svoj prvi uradni studijski prvenec Trinajst pa so izdali šele leta 2010.
Najbolj nenavadno vrnitev pa so naredile idrijske Kuzle. Kvartet v postavi Bojan Lapanja, Dare Kaurič, Dušan Moravec in Iztok Turk so opravili obnovo 21 pesmi od 60, kolikor so jih imeli in odigrali na svojih 30 koncertih pred 30 leti in izdali album. Samokritično so ugotovili, da na odru ne bi zmogli toliko energije, kot bi pesmi od njih zahtevale.
Izvedeli so, da je nek dekliški punkovski kvartet naštudiral nekaj njihovih pesmi in so jih bile pripravljene odigrati namesto njih. In Mlade Kuzle so na predstavitvi albuma januarja 2010 ponudile energične različice punk pesmi, starih 30 let, kot da se vmes ni nič zgodilo. Po nekaj koncertih so se tudi Mlade Kuzle razšle.
Tu je še precej naših glasbenih skupin, ki so po razpadu še tako ali drugače opravile kak nastop ali dva, tako Terra Mystica, kot September, pa recimo Bazar. Soroden dogodku IBTZ je bil deset deset mesecev prej februarja 2010 koncert Še pomnite, prijatelji?, ko so se po dolgih letih na novo zbrale številne skupine na posebnem glasbenem dogodku v ljubljanski Hali Tivoli.
Koncert je pripravil glasbeni novinar nacionalnega radia Dragan Bulič, ki je leto prej s posebno radijsko in televizijsko oddajo proslavil 30-letnico oddaje ŠTOS, spet pa so nastopili Bumerang, Čudežna polja, Dekameroni, Oko, Ave, Bumerang, Predmestje, Prizma, Rdeči dečki, Rudolfovo, Srce, Ultimat in drugi.
Mladi levi, slovenski soul
Predani so se po 40 letih na oder vrnili znameniti ljubljanski Mladi levi, ki so začeli leta 1966 kot beat skupina in so preko jazza postali prva in verjetno tudi edina slovenska soul skupina. Pripravili so več kot le nostalgičen večer v ljubljanskem SiTi Teatru, saj je to bila tudi učna ura razvoja domače popularne glasbe.
Med domačimi zasedbami jih je še nekaj, ki so se vrnile, trenutno pa je nabolj atraktivna vrnitev zasedbe Lačni Franc, v kateri je pevec in avtor Zoran Predin edini izvirni član te nenavadne mariborske jazz punk skupine, ki je s prvencem Ikebana presegla svoje sodobnike.
Z novim albumom in skorajda povsem novo zasedbo je težko vzeti to skupino kot Lačne Franze, temveč bolj kot spremljevalno zasedbo Zorana Predina oziroma kot neko povsem drugo zasedbo, ki povsem spodobno igra novo glasbo ob pronicljivih Predinovih besedilih.
Druga aktivna vrnitev kakšne domače zasedbe, pa je skupina Leteči potepuhi, ki je z gigantsko uspešnico Bicikl osvojila kar nekaj generacij občinstva. Sprva so se sramežljivo zbrali na zasebnem nastopu v Salonu za eno glasbo, da bi z nastopom na letošnjem Ortofestu 6. aprila potrdili svojo odločnost, da gredo naprej.
Leteči potepuhi so po petnajstih letih tako ponovno glasbeno aktivni in so z novim singlom Iščeš, da ne najdeš napovedali nov album, ki je tik pred izidom.